عالی‌قاپو+تاریخچه و عکس

چهارشنبه 16 دی 1394 ساعت 14:47

عالی‌قاپو+تاریخچه و عکس

عالی قاپو اصفهان،عالی قاپو ملبورن،عالی قاپو در اصفهان،عالی قاپو قزوین

یکی از عمارت های زیبا واقع در نقش جهان نما عمارت عالی قاپو است.جالب است بدانید که کاخ یا عمارت عالی قاپو در غرب میدان نقش جهان و روبه روی مسجد شیخ لطف الله در مرکز شهر اصفهان قرار گرفته است.لازم یه ذکر استکه این کاخ به عنوان یکی از با اهمیت ترین شاهکارهای معماری اوائل قرن یازدهم هجری است و از شهرتی جهانی برخوردار است.قابل ذکر است که عمارت عالی قاپو در سال 1054 قمری ساخته شده و بانی آن شاه عباس اول صفوی می‌باشد.التبه  شاه صفوی، سفیران و شخصیت‌های عالیقدررا در این‌کاخ به‌حضور می‌پذیرفته است.

عالی‌قاپو،تاریخچه عالی‌قاپو

جالب است بدانید که عالی قاپو دارای 6 طبقه است که هر طبقه آن تزئینات خاصی دارد در طبقه همکف 2 تالار وجود دارد که در آن روزگار به امور اداری و دیوانیاختصاص داشت، البته در طبقه سوم ایوان بزرگی است که بر 18 ستون بلند و رفیع استوار است و در وسط این ایوان حوض زیبایی از مرمر وجود دارد.لازم به ذکر است که به طور کلی عمارت عالى قاپو از دو قسمت متمایز تشکیل شده است؛ قسمت جلویى و مدخل عمارت و ساختمان اصلى کاخ.البته قسمت جلویى ساختمان از ساختمان اصلى جلوتر است و ورودی وسیع عمارت در همین بخش واقع است. لازم به ذکر است که مدخل داراى تاق جناغى است و دردو طبقه طرفین آن درها و تاق‌نماهاى کوچکترى می باشد.

عالی‌قاپو،تاریخچه عالی‌قاپو

قابل توجه است که بالاى مدخل ایوانى هست که از 3 جهت باز است و اتاق چوبى دارد. البته در زمان‌هاى گذشته به هنگام ضرورت پیرامون ایوان را باپرده مى‌‌پوشانیده‏‌اند.البته حوضى با لبه‌ هاى مرمرین در وسط ایوان قرار دارد که فواره هایى دارد ؛ کف حوض را از مس ساخته‏‌اند. از نوشته‏ هاى جهانگردانى چون تارونیهو شاردن چنین بر می ‏آید که در گذشته دور، دیوار انتهاى ایوان و سطوح ستون‌ها آینه کارى بوده است.بدنیست بدانید که بناى این ایوان یا به عبارت دیگر تالار بر اساس کتاب قصص الخاقانى در سال 1053 هجرى قمرى آغاز شده در مدتى بسیار کوتاه به اتمام رسیده است.

عالی‌قاپو،تاریخچه عالی‌قاپو

بهتر است بدانید که در قسمتهای  از کاخ شکل انواع جام و صراحی در دیوار تعبییه شده است که این اشکال علاوه بر نمایش زیبایی و خلاقیت و ابتکار هنرمندان گچکار برای این بوده است که انعکاس حاصل از نغمه‌های نوازندگان به وسیله این اشکال گرفته شود و صداها طبیعی و بدون انعکاس صوت به گوش برسند.

عالی‌قاپو،تاریخچه عالی‌قاپو

لازم به ذکر است که به طورکلی بنای عالی قاپو به عنوان یک بنای تشریفاتی خوش ساخت و زیبا دستاورد دیگری از هنر معماری دوران صفویه می باشد.جالب است بدانید که با آنکه بعد از دوره صفویه به تزئینات بناها خسارات جبران ناپذیری وارد شده ولی هنوز شاهکارهایی از گچبری‌ها و نقاشی‌های عهد صفویه رادر بر دارد و بازدید‌کنندگان را به تحسین وا می‌دارد. این کاخ زیبا را در سفر به اصفهان حتما ببینید.

عالی‌قاپو+تاریخچه و عکس

مطالب مرتبط:

سی و سه پل

پل خواجو

تاریخچه مسجد شیخ لطف الله

مواد غذایی برای کمک به بی خوابی و خواب بهتر

یکشنبه 13 دی 1394 ساعت 21:25

مواد غذایی برای کمک به بی خوابی و خواب بهتر

خواص مواد غذایی برای کمک به بی خوابی,فواید مواد غذایی برای کمک به بی خوابی,مواد غذایی برای کمک به بی خوابی درمانی,خاصیت مواد غذایی برای کمک به بی خوابی,خواص مواد غذایی برای کمک به بی خوابی درمانی,خواص مواد غذایی برای کمک به بی خوابی برای پوست,خواص مواد غذایی برای کمک به بی خوابی برای مو,خواص مواد غذایی برای کمک به بی خوابی برای جوانی,خواص مواد غذایی برای کمک به بی خوابی برای بارداری,خواص خوردن مواد غذایی برای کمک به بی خوابی,فواید مواد غذایی برای کمک به بی خوابی خام,فواید مواد غذایی برای کمک به بی خوابی پخته

مواد غذایی برای کمک به بی خوابی و خواب بهتربه گزارش بی اس ام اس : برای اینکه خواب بهتری داشته باشید، بدن تان نیازمند غذاهای سالم و مواد مغذی است. مواد مغذی زیادی وجود دارند که خاصیت آرام بخشی برای سیستم عصبی دارند و به داشتن خواب بهتر کمک می کنند.همه غذاها حاوی مواد طبیعی برای بهبود خواب می باشند اما مکمل هایی در دسترس هستند که مواد مغذی مناسبتری را برای بدن شما تامین می کنند.

کلسیم
کلسیم یک مسکن طبیعی است. برخی احساس می کنند که کلسیم در بعدازظهرها بهتر جذب می شود، ما به شما پیشنهاد می کنیم که یک لیوان شیر را قبل از رفتن به رختخواب بخورید. کلسیم طبیعی در فرآورده های لبنی، سبزیجات سبز رنگ و کنجد است.یک قاشق دانه های کنجد 10 برابر کلسیم بیشتری نسبت به یک لیوان شیر دارد. اسفناج نیز حاوی مقدار فراوانی کلسیم است(البته به دلیل اگزالات میزان جذب کمتری نسبت به لبنیات دارد) . روزانه 1000 میلی گرم کلسیم مصرف کنید.

مواد غذایی برای کمک به بی خوابی و خواب بهتر

منیزیم
منیزم بایستی با کلسیم جذب شود. بسیاری از مکمل های کلسیم شامل منیزیم هم می شود. سولفات دومنیزى از منیزیم ساخته شده است. منیزیم برای ماهیچه ها خاصیت آرام بخش دارد همچنین برای متعادل کردن قندخون و فشار خون هم مفید است. منابع طبیعی منیزم هالیبوت(نوعی ماهی)، بادام زمینی ، غلات، اسفناج، موز، آواکادو، مغزجات و آجیل است. دیابتی ها لازم است که مقدار مناسبی منیزیم جذب کنند(برای برای بالانس بهتر قند در خون)، و همچنین افرادی که داروهای مدر(ادرار آور) مصرف می کنندزیرا منیزیم با ادرار کردن فراوان این اشخاص از بین می رود. نشانه های کمبود منیزیم گرفتگی ماهیچه، حالت تهوع، و کم اشتهایی است.

ویتامین د
ویتامین د یکی دیگر از مواد مغذی مورد نیاز بدن است که در بالا بردن کلسیم موثر است. فرآورده های شیری سرشار از ویتامین د هستند. تحقیقات نشان می دهد که به دست آوردن ویتامین د با در معرض آفتاب بودن کمی مشکل است مخصوصا در ماههای زمستان. بنابراین مکمل های آن توصیه می شود.

مواد غذایی برای کمک به بی خوابی و خواب بهتر
ال تینین
ال تینین یکی از اجزای تشکیل دهنده چای سبز است. این ماده دارای خاصیت آرامبخشی است. تحقیقات نشان می دهد که ال تینین باتحریک کردن امواج آلفا مغز را آرام می کند. گذشته از خاصیت آرام بخشی آن، ال تینین همچنین فشار خون را پایین می آورد.

اچ تی پی 5
اچ تی پی 5 مخفف کلمه هیدروکسلیتریپتوفان ال 5 است. ال تریپتوفان یک اسید آمینه است. این ماده مغذی در بوقلمون به مقدار فراوانی یافت می شود و برخی گفته اند که برای خواب آلودگی هم موثر است. بعضی ها ترپتوفان را به عنوان یک تقویت کننده خلق استفاده می کنند. همچنین این ماده به مکانیزم های سروتونین در مغز کمک می کند. یک کپسول اچ تی پی 5 باید در صبح با شکم خالی خورده شود.

گابا
گابا یکی از انتقال دهنده های عصبی است.این ماده در تنظیم کردن عضله ها و آرامش دادن اعصاب موثر است.

مواد غذایی برای کمک به بی خوابی و خواب بهتر